HTML

Egyetem-begyedem

Két magyar ifjú titán meghódítja Bamberg városát. Ösztön, díj, campus, frájcájt. Életképek, beszámolók többes szám első személyben egy éven át.

Friss topikok

  • buGhunter: @pimpalini: jogos, mindössze elírás történt hiszen így nem is lenne összefüggés eközött meg Walpur... (2019.07.05. 10:54) Walpurgis-éj
  • Zoleie: A film nekem is elnyerte a tetszésemet. Jó volt. (2010.01.04. 15:37) Filmkritika - Star Trek
  • Win Elen: koszonom a valaszt. mostmar ezt is tudom :) de remelem nem szembesulok vele, eleg ez nekem igy is :) (2009.07.29. 22:05) Harry Potter és a Félvér Herceg
  • Ouaid (törölt): Vili :) (2009.07.11. 01:28) Így tanulnak a németek
  • mindenlébenkétkanál: @Storyteller: Sajnos nem valószínű, hogy megyünk több koncertre, mert a hangversenytermet felújítj... (2009.06.10. 17:36) Bamberger Symphoniker

Linkblog

Innen jöttök ti!

2008.10.22. 07:49 mindenlébenkétkanál

Bamberg története

Nem igazán írtunk még magáról Bamberg városáról, hát most tessék, először a "történelmi áttekintés":

Bamberg (a középkorban Babenberg, frank nyelven Bambärch) Bajorországban található, ezen belül Frankföldön. Igen, noha közigazgatásilag a Bajor szövetségi államhoz tartozik Bamberg, itt nem bajorok, hanem frankok élnek. Erre nagyon büszkék, tehát nem szabad csak úgy ukk-mukk-fukk lebajorozni őket :) A Regnitz folyó partján fekvő kisváros tehát Felső-frankföld gazdasági és kutúrális központja, egyetemi város, és a Bambergi egyházmegye központja is. Ezen kívül a Nürnbergi metropolrégióhoz tartozik.

 

 Először 902-ben tesznek említést egy Castrum Babenberch nevű helyről a mai Domberg helyén. Ez a vár az akkori Babenberg családhoz tartozott, melyet azonban egy viszály során elvett tőlük a Konradiner család. A uradalom később a krályra szállt, és végül II: Ottó ajándékozta a bajor hercegnek. Ennek a hercegnek a fia, II Heinrich császár 1007-ben alapította meg itt  a Bambergi püspökséget, és még ebben az évben egy dómot is építtetett. 1430 januárjában a huszita seregek kifosztották Bamberget, a püspök és a lakosság nagy része elmenekült. Mikor a rende helyreállt, a megmaradt lakosok először építettek egy borospincét, amikor ez megvolt, sor került a városházára és kolostorra is. Többek között Friedrich Karl von Schönborn alatt élte a város a barokk korszakot, kultúrális virágkorát. A harmincéevs háborúban svéd katonák szállták meg a várost, a Hétéves háborúban a poroszok, valamint napóleon csapatai is "állomásoztak" a városban. Az ún. Lunéville-i béke értelmében Franciarszághoz került, de 1802 novemberében a bajor uralkodó "visszavette", és véglegesen saját területként nevezte meg Bamberget. A német mráciusi forradalomban 1848/49-ben (mert hogy nem sak nálunk van ilyen) A város egy különösen radikális helynek sámított, a felkelők egyik központja is itt volt.

Az Első Világháború után ide menekült a nem sokkal előbb megválasztott bajor demokratikus kormány, és innen kért segítséget katonai csapáshoz a kommunista kormány ellen. Miután a német köztársasági hadsereg és a szabadcsapatok leverték a Tanácsköztársaságot, itt írták alá 1919 augusztus 14-én a Bambergi Alkotmányt, az első bajor demokraikus alkotmányt. A Második világháború után amerikai védelmi zóna volt Bamberg, és ide került sok kényszeresen kitelepített személy. Nem mellesleg amerikai katonák máig állomásoznak a városban.

Szólj hozzá!

Címkék: kultúra német frank bamberg


A bejegyzés trackback címe:

https://bamberg.blog.hu/api/trackback/id/tr64717909

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása