Egy újabb echte nímöt képződményt szeretnénk bemutatni a tisztelt nagyérdeműnek. Ezúttal a modern technika vívmányai közé invitáljuk az Olvasót, mégpedig a közösségi hálózatok helyi megfelelőjéről fogunk írni. Magyarul pedig a német IWIW-ről, a StudentenVerzeichnisről avagy becenevén a StudiVZ-ről leszen szó.
A StudiVZ röpke három és fél évvel az iwiw indulása _után_ (hoppá ugye, 2002. április 14 vs 2005 november 11) született meg, s melyet a magyar testvéréhez hasonlóan két fiatal egyetemista srác alapította és vezette sikerre. Mára 12 millió regisztrált felhasználóval rendelkezik az eredetileg német egyetemistákra koncentráló webportál, de gyorsan népszerű lett a társadalom minden körében, akárcsak nálunk az (i)wiw
Habár a közösségi hálózatok királyát, a facebookot, sem népszerűségében, sem funkcionalitásában nem tudja megközelíteni, kinézetében igencsak emlékeztet rá, a különbség nagyjából abban áll, hogy kék helyett piros színekben játszik, és az angol kifejezéseket németesítették (pl a "poke your friend" helyett itt "gruscheln" van, le is védték ezt a kifejezést jól). De minden egyéb tekintetben kísérteties a hasonlóság, aki a facebookon otthonosan mozog, az itt kb vakon elnavigálhat német tudás nélkül. Persze ez szemet is szúrt a facebook készítőinek, akik nemrég jól be is perelték a StudiVZ-t. Ítélet még nem született. (?)
A kinézetét leszámítva azonban tudásában inkább az iwiwre emlékeztet a StudiVZ: a szokásos profilszerkesztésen és barátok bejelölgetésén és a fotófeltöltögetésen kívűl még lehet csoportokat (kb klubokat) létrehozni, aztán annyi. Az iwiwen nemrégiben nehézkesen bevezett, a facebookon pedig legendásan addiktív és kiforrott mini-alkalmazásoknak viszont híre-hamva sincs. Ja a csoportok között ugyanakkor megtalálható legalább annyira bugyuta / kétes / értelmetlen is, mint nálunk a klubok esetén, ez kb a legnagyobb negatívum.
Az oldal története során másik fontos ügy volt a felhasználók adatainak kezelése. Történt ugyanis, hogy gondoltak egyet az alapító srácok (meglebegtettek előttük pár számjegyes összegeket gondolom..), hogy akkor ők odaadnák a userek adatait harmadik félnek is, megváltoztatják icipicit a felhasználási feltételeket, hogy értékesíthessék az adatokat. Na, lett is nagy botrány belőle, a felhasználók kilépéssel fenyegetőztek, amiből csak úgy tudott kihátrálni a StudiVZ, hogy végül új felhasználási nyilatkozatot adott ki, amivel a felhasználók 95% már egyetértett. Persze ettől még sokan törölték a profiljukat az oldalról.
Mindettől függetlenül ez a legnépszerűbb közösségi oldal németföldön, s akit Németországba vet sorsa, annak érdemes regisztrálnia, mert itt fogja először megtalálni új ismerőseit.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.